mp-foto.pl

fotografia, multimedia, lifestyle

zmiana rozdzielczości zdjęcia
Lifestyle

Zmiana rozdzielczości zdjęcia – co trzeba wiedzieć?

Bardzo często zdarza się taka sytuacja, że chcemy dodać nowe zdjęcie na portale społecznościowe, ale niestety nie możemy tego zrobić z powodu za dużej rozdzielczości. Na szczęście zmiana rozdzielczości zdjęcia nie jest trudne i z tym zadaniem poradzą sobie nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy informatycznej.

Proste programy graficzne

Najprostszym sposobem na zmienienie rozdzielczości zdjęcia jest oczywiście skorzystanie z pomocy specjalnego programu. W dzisiejszych czasach dużym zainteresowaniem cieszy się na przykład program Light Image Resizer. Jest to całkowicie darmowa aplikacja, dzięki czemu z jej dobrodziejstwa może skorzystać każdy. Aby zmienić rozdzielczość fotografii wystarczy prawym przyciskiem myszki kliknąć na zdjęciu i wybrać opcję Light Image Resizer. Do wyboru mamy kilka najpopularniejszych standardów rozdzielczości. Do Instagrama najlepiej nadaje się rozdzielczość 640×480 lub 800×600. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie wprowadzić wartość rozdzielczości. Program automatycznie dokona zamiany rozdzielczość, a my otrzymamy gotową kopię do użytku.

Photoshop – najpopularniejszy program dla grafików

Osoby, które wiążą swoją przyszłość z grafiką komputerową powinny jak najszybciej zainteresować się programem Photoshop. Jest to bardzo rozbudowane narzędzie, dzięki któremu można nie tylko zmienić rozdzielczość zdjęcia. W najnowszej wersji Photoshopa wystarczy odtworzyć wybrane zdjęcie i w polu „Obrazek” wybrać opcję „Wielkość obrazka”. W nowej zakładce można podać odpowiednie wymiary zdjęcia nie tylko w pikselach, ale również w centymetrach, procentach albo calach. Jeżeli chodzi o pole rozdzielczość to warto wpisać tutaj 300 pikseli/cal. Jak powszechnie wiadomo jest to standardowa wartość na której na co dzień pracują praktycznie wszystkie laboratoria fotograficzne.

Tradycyjny Paint

Zmiana rozdzielczości zdjęcia możliwa jest również za pomocą standardowego programu Paint, który dostępny jest w systemach operacyjnych Windows. W opcji Obraz dostępna jest funkcja Atrybuty. Można ją uruchomić za pomocą skrótu CTRL + E. To właśnie tutaj można wybrać odpowiednią skalę i wprowadzić satysfakcjonującą rozdzielczość. Pamiętać należy o tym, że Paint nie robi kopii oryginalnego zdjęcia. Jeżeli chcemy dalej pracować na kopii, to warto wcześniej zapisać oryginalne zdjęcie w osobnym pliku. Rozdzielczość zdjęcia można tak naprawdę zmienić w każdym programie graficznym. Istnieją również specjalne serwisy internetowe, które oferują zamianę rozdzielczości po przesłaniu zdjęć online.