mp-foto.pl

mp-foto.pl – fotografia, multimedia, lifestyle

program do obróbki zdjęć
Fotografia

Jaki program do obróbki zdjęć jest wart uwagi?

Nawet świetną fotografię można dodatkowo poprawić, by polepszyć jej jakość. Tym bardziej gorsze zdjęcia. Wiele z nich wydaje się nie do uratowania, jednak po edycji w dobrym programie są dużo ładniejsze. Jaki program do obróbki zdjęć jest wart zainteresowania?

Edytory w aparacie fotograficznym i edytory online

W minimalnym stopniu można poprawić fotografię, wykorzystując do tego edytor w aparacie fotograficznym. W wielu aparatach istnieje możliwość przycięcia zdjęcia, jego rozjaśnienia lub poprawienia kolorów. Takie same możliwości ma wiele edytorów online. Po wejściu w Internet można znaleźć wiele stron, na których są darmowe edytory zdjęć. Fotografię na stronę trzeba wgrać, poprawić i zapisać nową, już obrobioną. Niektóre edytory online pozwalają jednak bez opłat edytować zdjęcie w bardzo minimalnym stopniu. Poważniejsza obróbka zdjęć w takim edytorze wymaga już opłaty.

Bezpłatne programy do obróbki zdjęć

Dużo więcej opcji ma niejeden darmowy program do obróbki zdjęć. Można tu wymienić między innymi takie programy jak:

– GIMP
– Photopea
– Snapseed
– Pixlr
– Photor
– Photoscape X

Pobranie tych programów na komputer jest całkowicie bezpłatne. Przy ich pomocy można dokonywać nawet dość zaawansowanej obróbki zdjęć. Warto jednak mieć świadomość, że nawet w bezpłatnych programach do obróbki zdjęć wiele funkcji może być zablokowanych. Odblokowane zostaną dopiero po dokonaniu określonej opłaty za użytkowanie programu. Może też być tak, że program darmowy jest tylko przez określony czas, potem trzeba go odinstalować lub wykupić wersję płatną.

Darmowe testowanie płatnych programów jest możliwe

Opłacenie pełnej wersji programu do obróbki zdjęć jest po części ryzykiem. Nigdy bowiem nie wiadomo czy te pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto, a program – na przykład – nie będzie spełniał oczekiwań. W przypadku wielu programów do obróbki zdjęć, można jednak przetestować płatne opcje. Bez dokonania opłaty program jednak na poprawione zdjęcia będzie nakładał znaki wodne, tak by nie można było tych fotografii w żadnym celu wykorzystać.

Płatne programy do obróbki zdjęć

Chcąc profesjonalnie działać w branży fotograficznej, warto zainwestować w dobry i odpłatny program do edycji zdjęć, taki jak Photoshop. Jego zakup bez wątpienia nie jest małym wydatkiem, możliwości takiego programu są wręcz nieograniczone. Oczywiście pod warunkiem, że umie się te możliwości wykorzystać. Ci, którzy pierwszy raz stykają się z takim programem, z pewnością tego nie będą potrafić. Ważne po zakupie takiego programu jest opanowanie jego opcji. Samego obrabiania zdjęć takim programem można rzecz jasna się nauczyć, najlepiej poprzez praktykę i obrabianie różnych zdjęć. Dobrym rozwiązaniem jest też zapisanie się na kurs Photoshop. Na nim można nauczyć się profesjonalnie obrabiać zdjęcia i wykorzystywać wszystkie funkcje programu.