mp-foto.pl

fotografia, multimedia, lifestyle

tablet graficzny - jaki wybrać
Lifestyle

Profesjonalny tablet graficzny – jaki wybrać dla amatora?

Specjalistyczny tablet graficzny przydać może się przy wielu zadaniach artystycznych, dlatego też tym bardziej warto postawić na sprawdzony i niezawodny sprzęt. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo na które elementy zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać najlepszy tablet graficzny dostępny na rynku.

Tablet graficzny – jaki wybrać dla początkujących?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę oczywiście na dostępną powierzchnię roboczą. Jeżeli istnieje taka możliwość to nowy tablet graficzny najlepiej dopasować do parametrów monitora. W ten sposób będzie można liczyć na dokładną pracę nawet nad stosunkowo niewielkimi szczegółami. Najpopularniejszy w dzisiejszych czasach jest obszar roboczy 157 mm x 98 mm. Tego typu sprzęt pasować będzie do monitorów o proporcjach 16:9.

Rozmiar ma znaczenie

Jak wspomniano powyżej ogromną rolę odgrywa rozmiar tabletu graficznego. Na rynku dostępne są tablety o rozmiarze A4, A5 i A6. Rozmiar tabletu należy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Tablety A4 są doskonałym wyborem dla osób początkujących. Wynika to oczywiście z tego, że dostępna jest dość duża powierzchnia do ćwiczenia. Tablety graficzne A4 znacząco ułatwią przyzwyczajenie się do pracy na nowym urządzeniu. Dla zdecydowanie bardziej zaawansowanych użytkowników lepszym wyborem będą tablety A5. Sprzęt ten umożliwi swobodną pracę i niespotykaną precyzję. Dla profesjonalistów zaprojektowane są z kolei tablety graficzne o rozmiarze A6. Dzięki temu urządzeniu graficy i projektanci są w stanie wykonać nawet najdrobniejsze elementy.

Próbkowanie i czułość nacisku – co trzeba wiedzieć?

Wybierając tablet graficzny warto zwrócić uwagę także na próbkowanie i czułość nacisku. Próbkowanie najprościej rzecz mówiąc to po prostu prędkość odczytu rysika. Najlepsze tablety graficzne są w stanie precyzyjnie odwzorować nawet bardzo szybkie ruchy. Próbkowanie odgrywa ważną rolę w przypadku osób, które tablet graficzny wykorzystują do rysowania i malowania. Jak łatwo się domyślić im wyższe próbkowanie, tym oczywiście na zdecydowanie dokładniejsze odwzorowanie ruchów można liczyć. Godne polecenia są urządzenia, która oferują próbkowanie na poziomie 200 pps. Jeżeli chodzi o czułość nacisku to jest to parametr, który oznacza dokładniejsze odwzorowanie siły z którą naciskamy rysik. Czułość nacisku należy dopasować do swojego indywidualnego stylu rysowania.

Jeżeli istnieje taka możliwość to przed zakupem wybranego tabletu graficznego warto go przetestować. Nawet kilka minut spędzone na rysowaniu znacząco ułatwi podjęcie udanego zakupu. Osoby, które nie wiedzą tablet graficzny – jaki wybrać mogą skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy.