mp-foto.pl

fotografia, multimedia, lifestyle

jak usunąć coś ze zdjęcia
Fotografia

Jak usunąć coś ze zdjęcia?

Wiele osób umie robić dobre zdjęcia. Zdarza się jednak, że na pięknej fotografii jest element, który ją szpeci lub ewidentnie nie pasuje do całości. Czy taka fotografia jest do skasowania? Czy trzeba przyjąć, że nawet z niepasującym elementem musi taka pozostać? Oczywiście nie. W wielu przypadkach niepotrzebny element można ze zdjęcia usunąć, nie psując efektu świetnego zdjęcia. Jak usunąć coś ze zdjęcia?

Napis w miejscu, które szpeci fotografię

W niektórych przypadkach można ukryć szpecącą rzecz na zdjęciu, dodając w tym miejscu jakiś napis, ozdobną grafikę, cokolwiek co wzbogaci fotografię i jednocześnie zasłoni element, którego nie chcemy widzieć. Jest to jednak bez wątpienia półśrodek, który można zastosować tylko w części przypadków. W innych konieczne jest zasłonięcie szpecącego elementu fotografii w inny sposób. Można to zrobić przy pomocy dobrego programu graficznego lub nawet nieco prostszego. Nie jest to trudne zadanie i w większości przypadków poradzi sobie z nim nawet ten, kto nie ma większego pojęcia o grafice komputerowej czy edytowaniu zdjęć. Jak usunąć coś ze zdjęcia wykorzystując program graficzny? Daną rzecz można po prostu wyciąć, w to miejsce zaś wstawić taki sam element, jaki jest obok.

Usuwanie drobnych elementów ze zdjęcia jest proste

Jeśli coś ewidentnie przeszkadza na fotografii, przy pomocy programu graficznego najpierw należy wyciąć ten element z fotografii. Pozostanie puste, białe miejsce, które trzeba czymś wypełnić. Możliwości jest wiele. Jeśli – na przykład – element został wycięty z widoku nieba, trawy, drzew, wystarczy znaleźć podobny fragment na zdjęciu, zaznaczyć go i nie wycinać, ale skopiować w puste miejsce. Oczywiście dobrze, jeśli wszystko będzie świetnie dobrane kolorystycznie. Niekiedy konieczne jest w takiej sytuacji wielokrotne kopiowanie podobnego fragmentu zdjęcia, bowiem nie da się za pierwszym razem zasłonić całości białych plam. Są sytuacje, w których trzeba w określone miejsca wyciętego fragmentu kopiować różne, ale podobne elementy, które są na fotografii.

Niekiedy pomaga wstawianie całych elementów. Może to być drzewo skopiowane z innej części fotografii, większy fragment nieba czy też inny element. Wprawne oko jednak dostrzeże taką edycję. Widoczne będą na zdjęciu – na przykład- dwa identyczne drzewa.

Są oczywiście zdjęcia trudniejsze do przerobienia. Fotografie, w których nie da się w prosty sposób wypełnić tego, co zostało usunięte ze zdjęcia. W tych przypadkach konieczne będzie użycie profesjonalnego programu do edycji zdjęć, takiego jak Photoshop. W takim programie jest dużo więcej możliwości edycji zdjęcia, z cieniowaniem kolorów czy innymi zmianami fotografii włącznie. Przykładem jest tu wstawianie elementów z zupełnie innej fotografii. Starając się, można zmienić fotografię tak, że będzie wyglądała świetnie, ale zupełnie inaczej niż zdjęcie sprzed edycji.