mp-foto.pl

fotografia, multimedia, lifestyle

fotografia analogowa
Lifestyle

Fotografia analogowa – wielki powrót

Płyty winylowe, polaroidy i projektory filmowe to nie tylko moda na vintage, ale także na technologię z minionych czasów. Zwłaszcza w erze cyfrowej, fotografia analogowa to świetna zabawa. Wielu fotografów o ugruntowanej pozycji używało pod koniec lat 80. XX wieku aparatów analogowych. Dla niektórych fotografia analogowa to „prawdziwa” fotografia. Co sprawia, że jest tak ekscytująca i dlaczego warto spróbować tej fotograficznej sztuki?

Fotografia analogowa w XXI wieku

Podczas gdy w początkach fotografii wykonanie zdjęcia zajmowało kilka minut, dziś zdjęcie jest robione w ułamku sekundy.

Dla laików fotografia analogowa wydaje się nużąca — wymaga ostrożnego obchodzenia się z rolkami filmu, z których każda mieści tylko od dwóch do trzech tuzinów zdjęć. Następnie na wywołane obrazy trzeba czekać całymi dniami. Czy to pasuje do naszego szybkiego tempa naszych czasów? Jeśli masz trochę cierpliwości, czekanie na własną pracę lub nawet samodzielne wywoływanie zdjęć może być ekscytującym doświadczeniem.

Aparat cyfrowy a analogowy

W czasach, gdy dominują fake newsy, pragnienie autentyczności jest z pewnością jednym z głównych powodów powrotu fotografii analogowej. Kolejnym aspektem jest „spowolnienie”, którego doświadcza fotograf podczas pracy z aparatem analogowym. Jeśli liczba zdjęć jest ograniczona ze względów technicznych, każdy motyw i każdą oprawę należy dokładnie przemyśleć. Fotografia analogowa wymusza na użytkowniku większą koncentrację na swoich działaniach, a nie bezmyślne naciskanie przycisku migawki. Jednak w aparatach cyfrowych fotograf ma prawie nieograniczoną przestrzeń dyskową, co kusi wielu do zrobienia jeszcze jednego zdjęcia. Nawet jeśli wielu miłośników cyfryzacji w to nie wierzy, to najnowocześniejsze aparaty nie nadążają za jakością obrazu analogowego. Przede wszystkim to zakres dynamiki i odwzorowanie kolorów sprawiają, że profesjonalni fotografowie wciąż sięgają po filmy. Jeśli chodzi o głębię ostrości, dobre wyniki można osiągnąć za pomocą analogowego aparatu 35 mm, które można osiągnąć w sferze cyfrowej tylko za pomocą drogiego aparatu wielkoformatowego. A takie efekty jak wielokrotna ekspozycja po prostu nie są możliwe w aparacie cyfrowym.

Fotografia analogowa pokazuje, że drogi i nowoczesny aparat cyfrowy nie czyni fotografa. Tylko ci, którzy naprawdę rozumieją różne ustawienia, mogą robić dobre zdjęcia aparatem analogowym. Aparat cyfrowy jest szybszy i wygodniejszy, koszt zdjęcia jest niższy, a proces uczenia się bardziej wydajny. Jednak fotografia analogowa uczy koncentrowania się na każdym pojedynczym zdjęciu.

Fotografia analogowa — żyj tu i teraz

W dzisiejszym świecie niekończące się przewijanie sieci społecznościowych i zdjęć cyfrowych wydaje się przytłaczające. Nasze oczy przyjmują niezliczone bodźce wzrokowe w ciągu kilku sekund i są w stanie przetworzyć bardzo niewiele z nich. Wyjątkowe chwile giną w powodzi zdjęć i płyną w nieskończonym morzu pikseli. Zamiast uwieczniać każdą drobną chwilę w telefonie, by od razu o niej zapomnieć, warto czasem żyć bardziej tu i teraz, uwiecznić chwilę w głowie lub udokumentować ją analogicznie.