mp-foto.pl

fotografia, multimedia, lifestyle

photoshop za darmo
Fotografia

Wszystko o photoshopie

Photoshop jest programem graficznym, który przeznaczony jest do tworzenia i obróbki grafiki rastowej. Jest to program, który dostępny jest na platformach Windows i macOS, a wszystkie projekty zapisywane są w formacie plików PSD.

Co to jest Photoshop i do czego służy?

Jest to program komputerowy, który umożliwia tworzenie i modyfikację plików graficznych, a także pozwala poprawiać własne zdjęcia z wakacji, wykonywać różnego rodzaju kolaże, plakaty, a także wiele innych rzeczy.
Photoshop umożliwia obróbki grafiki rastowej i wektorowej. Bazuje na warstwach, które porównywać można do przezroczystych folii. Znajdują się na nich różne elementy, które można nakładać jeden na drugi. Poszczególne elementy są dobrze widoczne i mogą być dowolnie modyfikowane, bez konieczności ingerowania w całą grafikę.

Jak używać Photoshopa?

Photoshop jest narzędziem rozbudowanym tak, że ciągle są odkrywane jego nowe możliwości. Aby zgłębić choć część jego tajników, można zaopatrzyć się w wiele podręczników, które dostępne są na rynku. Materiały te pokazują jak funkcjonuje program od podstaw, a także udostępniają najważniejsze jego funkcje i właściwości. Można skorzystać także z poradników, które wrzucają do sieci doświadczeni graficy. Są także liczne fora internetowe, na których zyskuje się odpowiedzi na każde pytanie.

Czy Photoshop jest płatny?

Czy Photoshop za darmo jest możliwy? Na pewno nie w oryginalnej wersji Adobe, która jest płatna, w postaci abonamentu. Na rynku pojawiły się jednak alternatywne i darmowe programy, dzięki którym możliwe są obróbki zdjęć i różnych innych grafik. Te bezpłatne rozwiązania nie są w stanie zastąpić całkowicie płatnego, profesjonalnego oprogramowania, natomiast mają podstawowe funkcje, które pozwalają na podstawowe obróbki.

Alternatywna dla Adobe Photoshop

Jedną z możliwości jest darmowy edytor grafiki Grimp. Nie jest on tak bardzo rozbudowany jak oryginał, ale wiele osób chętnie z niego korzysta. Posiada on możliwości obróbki portretów studyjnych, narzędzia korekcji skóry, uzyskania efektów retro, a także wakacyjnych obrazów.
Inna opcją jest projekt RawTherapee, który odpowiada za edycje plików RAW. Można tu znaleźć opcję balansu bieli, korekcję ekspozycji, lub kontrastu. Ma on bardzo przejrzysty i intuicyjny interfejs.
Photoscape natomiast jest idealny do szybkiej i podstawowej obróbki. ma minimalistyczny interfejs.
Alternatywą dla Photoshopa jest Fotor, narzędzie bardzo przydatne, dzięki któremu można edytować pliki zmieniając kadr, czy dostosowując jasność i kolory, a także nakładając przeróżne efekty.
Program PicMonkey jest programem, który tworzy proste treści, a także oferuje podstawowe narzędzia, takie jak kadrowanie, obracanie, operowanie barwami, wyostrzanie obrazu i zmniejszanie go.
Pixlr Editor jest to program, który umożliwia pracę na wielu warstwach, a także sprawdzenie historii zmian, które wprowadzone są w pliku. Ma on również możliwości wielu różnych manipulacji. Jest to program chyba najbardziej zbliżony do Adobe Photoshopa.