mp-foto.pl

fotografia, multimedia, lifestyle

lustrzanki dla początkujących
Fotografia

Na co zwracać uwagę analizując lustrzanki dla początkujących?

Choć lustrzanki dla początkujących są opisywane jako niedrogie aparaty, nie oznacza to wcale, że ich wybór może być przypadkowy. Błędy popełniane podczas ich zakupu mogą przecież doprowadzić do tego, że obdarowana w ten sposób osoba nie tylko nie zainteresuje się fotografią, ale dojdzie do wniosku, że robienie zdjęć jest żmudną i niewdzięczną pracą. Jak zatem znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na cieszenie się zdjęciami wysokiej jakości, a jednocześnie będzie na tyle łatwe w obsłudze, aby nie zniechęcić do siebie laika?

Najważniejsze parametry pierwszej lustrzanki

Lustrzanki, również w wersji dla początkujących, mogą przytłaczać danymi o dziesiątkach parametrów. Jeśli wierzyć pasjonatom, wszystkie są tak samo istotne i żadnego z nich nie wolno ignorować. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią nie ukrywają jednak, że zależy im na bardziej precyzyjnych wskazówkach.
Choć prawdą jest to, że trudno mówić o parametrach mniej i bardziej istotnych, można wskazać przynajmniej kilka takich, którym dobrze jest poświęcić więcej uwagi. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o rodzaju matrycy, bo to właśnie ona zapewnia dobrą jakość obrazu. Pewne znaczenie będzie mieć także zakres ISO. Jeśli mamy do czynienia z aparatem o wyższej czułości, będziemy w stanie zarejestrować więcej światła. Nie jest to wcale nieistotne, bo fotograf rzadko robi zdjęcia, gdy panują idealne warunki atmosferyczne. Także informacja o wbudowanej lampie błyskowej jest jedną z tych, które powinny ucieszyć początkującego fotografa. Pozwala ona na doświetlenie obiektów kadrze, co sprawia, że zdjęcia wykonywane po zmroku są wyjątkowo szczegółowe.

Lustrzanki dla początkujących i ich ceny

Osoby, które nie wiedzą jeszcze, czy fotografia będzie ich pasją, czy też nie, liczą, że ich pierwszy aparat będzie dość tani. Niestety, należy liczyć się z tym, że modele, które charakteryzuje bardzo niska cena, są jednocześnie tymi, które odbierają radość z robienia zdjęć. Ceny są uzależnione od wielu czynników. Wpływ na nie ma choćby miejsce zakupu lustrzanki, jej producent, a nawet pora roku, bo latem ceny aparatów zauważalnie rosną. Osoba określająca siebie mianem laika musi liczyć się jednak z tym, że wyda od 2000 do 2500 PLN.

Tych błędów unikaj

Szukając lustrzanki dla początkujących warto pamiętać także o tym, że uczenie się na cudzych błędach jest zawsze bardziej opłacalne niż popełnianie własnych. Nietrudno się domyślić, że najpoważniejszy z nich wiąże się z dążeniem do tego, aby aparat był możliwie jak najtańszy nawet, jeśli miałyby ucierpieć na tym charakterystyczne dla niego parametry. Warto jednak pamiętać także o innych potknięciach.
Jednym z większych jest wybór lustrzanki bez zadania sobie pytania o to, jakie akcesoria do niej będą nam potrzebne. Takie podejście sprawia, że często wchodzi się w posiadanie sprzętu, z którego bardzo trudno jest korzystać. Warto pamiętać także o tym, że lustrzanka nie powinna być zbyt ciężka. Samo robienie zdjęć będzie wymagało od nas sporego wysiłku, nie warto więc fundować sobie dodatkowych problemów związanych z dźwiganiem aparatu.