mp-foto.pl

fotografia, multimedia, lifestyle

programy na komputer
Internet

Jakie programy na komputer zainstalować po kupnie nowego sprzętu?

Komputery są jednym z podstawowych narzędzi XXI wieku, bez których wykonywanie czynności będących częścią codziennego życia staje się powoli niemożliwe. Żaden sprzęt nie może jednak funkcjonować bez dobrego oprogramowania, a fabrycznie zainstalowane aplikacje komputerowe często nie sprawdzają się jako długoterminowe rozwiązanie. Dlatego też koniecznością jest aby po zakupie nowego laptopa lub stacjonarnego sprzętu PC jak najszybciej zaopatrzyć go w najpotrzebniejsze programy na komputer. Tylko jakiego rodzaju programami warto się zainteresować?

Dobry program antywirusowy

Ochrona antywirusowa, czy też potocznie antywirus jest podstawowym programem, w który powinno być zaopatrzone nawet najnowocześniejsze urządzenie. Nowe systemy operacyjne obecnie oferują użytkownikom własne wersje programów antywirusowych, jednak często nie sprawdzają się one w walce z bardziej złożonymi wirusami i złośliwymi plikami. Są też stosunkowo niewygodne w użyciu. Tymczasem sprawdzony antywirus może uratować użytkownika nie tylko przed uszkodzeniem komputera, ale też przed takimi zagrożeniami jak wyciek danych i ataki hakerskie.

Program do optymalizacji pamięci

Wiele antywirusów ma wbudowaną opcje czyszczenia dysku z niepotrzebnych plików, jednak nie daje ona tak skutecznych efektów jak programy na komputer stworzone bezpośrednio w tym celu. Dzięki nim można zaoszczędzić nawet kilkanaście gigabajtów pamięci dyskowej, a co za tym idzie, znacznie przyspieszyć pracę swojego komputera lub laptopa.

Dobra przeglądarka internetowa

Kolejnym niezbędnym dla każdego komputera programem wydaje się być dobrze wykonana przeglądarka. Tutaj jednak raczej nie chodzi tyle o jakość wykonania, co o preferencje. W końcu prawie wszystkie ogólnodostępne przeglądarki internetowe są solidnie wykonane i regularnie aktualizowane, a opinie ludzi na temat każdej z nich są bardzo subiektywne i zróżnicowane. Dlatego najlepiej jest sprawdzić kilka przeglądarek i zostawić na komputerze tę, z którą czuje się najlepiej.

Programy na komputer do odczytywania mediów

Tutaj akurat prawie zawsze jest tak, że fabrycznie zainstalowane na komputerze programy są pod każdym względem gorsze od tych powszechnie dostępnych. Programy do odczytu klipów wideo, wyświetlania zdjęć, odtwarzania muzyki, czytania dokumentów… Można by tak wymieniać w nieskończoność. Warto też kierować się zasadą mówiącą, że jeśli coś jest do wszystkiego to tak naprawdę jest do niczego. Dlatego też na komputerze najlepiej mieć osobny program do otwierania każdego typu mediów.