mp-foto.pl

fotografia, multimedia, lifestyle

przysłona w aparacie
Fotografia

Jak działa przysłona w aparacie?

Wykonywanie zdjęć nie stanowi już żadnej trudności. Obecnie sprzęt fotograficzny jest na tak wysokim poziomie, że każdy jest w stanie zrobić poprawne zdjęcie. Nie znaczy to jednak, że nadal wiele osób nie jest zafascynowanych fotografią manualną. Jak działa przysłona w aparacie i co trzeba wiedzieć, by robić interesujące zdjęcia lustrzanką?

Przysłona – co to jest?

Przysłona w aparacie decyduje o tym jaka ilość światła wpadnie do aparatu podczas wykonywania fotografii. Najprościej mówiąc, jest to otwór w obiektywie, który przeznaczony jest, by wpuścić odpowiednią ilość światła w trakcie robienia zdjęcia. Chcąc wykonać dobre zdjęcie, należy regulować ilość światła, która wpada do aparatu przy każdej fotografii.

Trzeba wiedzieć, że przysłonę w aparacie należy ustawić razem z czasem naświetlenia oraz czułością. Tylko prawidłowe ustawienie tych trzech czynników gwarantuje dobre zdjęcie.

Przysłona w aparacie – jak to działa?

Przysłona jest oknem w aparacie, przez które wpada światło. Im więcej światła tym jaśniejsze będzie zdjęcie. Trzeba jednak wiedzieć, że wartości, które znajdują się na obiektywie aparatu są odwrotnie proporcjonalne do wielkości przesłony. Co to znaczy?

Przysłona w aparacie ustawiona na F1.4 wpuści więcej światła niż przesłona F8. Jest to często trudne do zapamiętania dla początkujących fotografów.

Chcąc zrobić dobre zdjęcie, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, co chcemy pokazać. Od tego zależy, jaka głębia ostrości będzie potrzebna.

Chcąc pokazać niewielki przedmiot, który będzie stanowił sedno zdjęcia, należy użyć małej przysłony ( F1.4, 2, 2,8). Taka przysłona w aparacie spowoduje, że przedmiot fotografowany będzie ostry, natomiast tło rozmyte. Taki efekt sprawia, że odbiorca dostaje jasny komunikat, co jest najważniejsze na zdjęciu. Jest to rodzaj fotografii, który sprawdza się w czasie robienia zdjęć makro oraz fotografowania osób czy zwierząt. Zdjęcia są bardzo efektowne.

Fotografując krajobrazy lub architekturę, warto wykorzystać mniejszą przysłonę w aparacie (F16, 22, 32), dzięki temu cały obraz będzie ostry i wyraźny. Na zdjęciu będziemy mieli wyróżniony pierwszy i drugi plan. Całe zdjęcie powinno być idealnie ostre. Wtedy wiemy, że parametry zostały prawidłowo dobrane.

Głębia ostrości to pojęcie, z którym początkujący fotograf będzie często się spotykał. Warto wiedzieć, że decyduje o niej wartość przysłony, długość ogniskowej aparatu oraz odległość od obiektu.

Chcąc opanować fotografię manualną, nie ma innej metody, jak wykonywanie dużej ilości zdjęć. Z czasem fotograf naturalnie zacznie określać, jakie parametry będą odpowiednie do uzyskania zamierzonych efektów.