mp-foto.pl

fotografia, multimedia, lifestyle

jak zrobić screena na telefonie
Smartfon

Jak zrobić screena na telefonie? Opis wszystkich sposobów

Robienie zrzutów ekranu, screenshotów, czy po prostu screenów na telefonie jest bardzo wygodną opcją. Z jej użyciem można bardzo łatwo przekazać komuś informacje takie jak potwierdzenie przelewu lub kod aktywacyjny, ale też na przykład pokazać mu śmieszną rozmowę, czy też ciekawy fragment czytanego artykułu. Praktycznie każdy smartfon ma opcję robienia screenshotów, jednak nie każdy właściciel takiego telefonu wie jak ją uruchomić. Dlatego w tym artykule opiszemy wszystkie metody robienia zrzutów ekranu.

Jak zrobić screena na telefonie z Androidem?

Android jest jednym z dwóch najpopularniejszych systemów telefonicznych, a w Polsce zdecydowanie cieszy się on największą popularnością. Jak przebiega robienie screenów na takim smartfonie? Wystarczy kliknąć i przytrzymać w tym samym czasie przycisk Home (pod ekranem) oraz przycisk zasilania. W modelach bez guzika Home używa się do tego przycisku zmniejszania głośności oraz przycisku blokady klawiatury. Telefon da znać użytkownikowi kiedy zrzut ekranu zostanie zrobiony i zapisze go w galerii zdjęć.

Robienie screenów na telefonach z systemem IOS

Choć w Polsce widzi się je znacznie rzadziej niż zagranicą, to wiele osób używa smartfonów z systemem IOS (najczęściej marki Apple). Robienie screenshotów na takim urządzeniu jest równie łatwe co w przypadku „Androidów”, a nawet bardzo podobne. Trzeba po prostu przytrzymać przycisk zasilania oraz charakterystyczny dla takich telefonów przycisk Początek. Tutaj również nie da się nie zauważyć kiedy screen zostanie zrobiony i zapisany w galerii. Należy jednak pamiętać, że w modelu Iphone X nie ma przycisku Początek. Dlatego też użytkownicy tego smartfona chcąc zrobić screenshota muszą przytrzymać przycisk blokady ekranu razem z przyciskiem od zwiększania głośności.

Czy da się zrobić screena bez używania guzików?

Niektóre osoby preferują włączanie opcji zrzutu ekranu na ekranie, zamiast z użyciem przycisków kontrolnych. Jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ większość telefonów ma tę opcję w rozwijanym menu. Czasami jednak konieczne jest dodanie takiego skrótu do menu telefonu w ustawieniach.

Aplikacje do robienia screenów

Czasami zdarza się, że robienie zrzutów ekranu klasycznymi metodami zwyczajnie nie działa lub działa wadliwie. W przypadku takich usterek zawsze można pobrać aplikację do robienia screenów ze Sklepu Play lub Apple Store. Są one bardzo łatwe w obsłudze i pozwalają nawet ustawiać skróty guzikowe, a wiele takich aplikacji również jest wyposażona w liczne funkcje dodatkowe.