mp-foto.pl

fotografia, multimedia, lifestyle

rodzaj anteny telewizyjnej
Multimedia

Jaki rodzaj anteny telewizyjnej wybrać? Podpowiadamy!

Ponad rok temu w Polsce pojawiły się zmiany w zakresie nadawania telewizji naziemnej. Wprowadzone wtedy standardy miały na celu zapewnienie jak najlepszej jakości zarówno obrazu, jak i samego dźwięku. Przy tym wprowadziły szereg ulepszeń i opcji, dzięki którym jeszcze łatwiej można wykorzystywać dostęp do znanych i lubianych kanałów. Warunkiem koniecznym, by mogło się to odbyć, była inwestycja w odpowiedni telewizor – już dostosowany do norm – bądź dekoder. Stało się to również świetnym pretekstem do zakupu lepszej anteny, która zagwarantuje świetny sygnał w każdych warunkach. Podpowiadamy, jaki jej rodzaj warto wybrać.

Wybierz odpowiedni typ anteny

Inwestując w antenę, która ma zapewnić nam doskonały sygnał telewizyjny, warto zapoznać się ze specyfiką dwóch dostępnych rodzajów. Oczywiście na ostateczny wybór mają wpływ kryteria takie jak odległość od nadajnika, specyfika samego budynku czy pojawienie się elementów, które mogłyby zablokować sygnał. Jednak, by podjąć jak najlepszą decyzję, trzeba poznać główne możliwości oraz to, co różni je między sobą. 

Anteny pokojowe – kompaktowe i tanie

Pierwszym dostępnym rodzajem są anteny pokojowe DVB-T/DVB-T2. Są to, innymi słowy, modele wewnętrzne, które najczęściej z uwagi na specyfikę miejsca, w którym występują, mają dość niewielkie rozmiary. To kompaktowe rozwiązania, które w łatwy sposób możemy podłączyć bez pomocy fachowców, a przy tym swobodnie ustawić w dowolnym miejscu. Oczywiście w takim, by zapewnić jak najlepszy sygnał. Wiele osób sięga po to rozwiązanie z uwagi na jego wszechstronność i uniwersalność. Do takiej anteny możesz podłączyć nie tylko telewizor, ale również inne urządzenia jak laptopy czy komputery stacjonarne. 

Dodatkowo sporo osób decyduje się właśnie na antenę pokojową, ponieważ jest ona dość budżetowym zakupem – to niedroga inwestycja, na którą można sobie pozwolić. Warunkiem zadowolenia z użytkowania takie anteny jest odległość. Niestety to czynnik, który powoduje, że wiele osób musi zrezygnować z tej opcji. Aby antena dobrze odbierała i zapewniała nam świetny obraz, musi znaleźć się w promieniu do 10 km od głównego nadajnika. Nie zapominaj o ważnym zakupie, jakim jest gniazdo antenowe.

Zewnętrzna antena – siatkowa i szerokopasmowa

Tutaj nie będzie zaskoczeniem, jeśli wyjaśnimy, że tego typu antena montowana jest po prostu na zewnątrz budynków. Najczęściej znajduje się na dachu, specjalnych balustradach czy wysięgnikach. Taka lokalizacja sprzętu sprawia, że dla niektórych bywa to wyzwaniem i trudnością. Nie da się ukryć, że w tym przypadku montaż jest zdecydowanie skomplikowany i potrzebne są konkretne umiejętności oraz niezbędne narzędzia. Jednak niewątpliwie warto rozważyć taki zakup, ponieważ daje on zdecydowanie lepszy sygnał i gwarantuje zadowolenie każdego użytkownika. Wiele osób decyduje się na zakup taki jak antena siatkowa – ihaa czy też ihaa – anteny szerokopasmowe. To gwarancja zadowolenia nawet najbardziej wymagających osób. Szczególnie że w zależności od tego, na jaki ostateczny model się zdecydujemy, możemy osiągnąć świetny zasięg, który wyniesie nawet 50 km.