mp-foto.pl

fotografia, multimedia, lifestyle

laptop czy komputer
Multimedia

Laptop czy komputer stacjonarny – co wybrać?

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić aby ktoś nie miał komputera. Tego narzędzia elektronicznego używa się praktycznie do wszystkiego – od zbierania informacji i obcowania z kulturą, przez rozrywkę i komunikację z innymi, aż po wykonywanie obowiązków zawodowych. Jednak przed zakupem nowego sprzętu trzeba odpowiedzieć sobie na jedno kontrowersyjne pytanie: laptop czy komputer stacjonarny? Bardzo trudno jest znaleźć poprawną odpowiedź, ponieważ oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dlatego też wyboru powinno się dokonać na podstawie swoich priorytetów.

Co cechuje komputer stacjonarny?

Komputer PC jest idealnym rozwiązaniem dla każdego kto na pierwszym miejscu stawia sobie wysokie parametry urządzenia. Na rynku dostępna jest cała gama bardzo dobrych komputerów gamingowych za stosunkowo niską cenę, a producenci elektroniki właśnie przy projektowaniu sprzętu stacjonarnego stosują najlepsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania. Jakby tego było mało to komputery PC bardzo łatwo przerobić, nie tylko pod względami estetycznymi, ale również jeśli chodzi o komponenty. Dzięki temu urządzenie stacjonarne może zawsze sprostać wymaganiom najnowszych programów i gier, które z roku na rok muszą być instalowane na coraz to lepszych komputerach.

Jednak, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, komputery stacjonarne mają też swoje wady. Przede wszystkim nie są one tak mobilne jak laptopy, a niekiedy nawet przeniesienie ich do innego pomieszczenia stanowi problem. Ponadto do komputera PC koniecznie trzeba dokupić dodatkowy sprzęt, taki jak monitor czy klawiatura, który nie tylko musi być dobry jakościowo, ale też dobrze się uzupełniać. Ostatnią wadą wydaje się być zależność od prądu takiego urządzenia. W końcu awarie zdarzają się nierzadko, a wystarczy, że komputer zostanie pozbawiony zasilania na sekundę, a już się wyłączy.

Wady i zalety laptopów

Z kolei laptop jest dokładnym przeciwieństwem klasycznego komputera PC. Cieszy się on najwyższym poziomem mobilności i wygody użytkowania, nie wymaga zakupu ani jednego dodatkowego urządzenia, a także nie jest tak zależny od prądu jak jego stacjonarny odpowiednik. Można zabrać go ze sobą w każde miejsce, niezależnie od dostępu do prądu, czy obecności monitora.

Większość osób jednak decyduje się na wybór komputera PC, ponieważ laptopy z reguły nie są nawet w połowie tak dobre technicznie jak one. Nie da się też ich przerabiać, a naprawy bez wizyty w serwisie wydają się być niemożliwe. Oczywiście produkuje się też wysokojakościowe laptopy gamingowe, jednak kosztują one zwykle małą fortunę, przez co nie każdy może sobie na nie pozwolić.