mp-foto.pl

fotografia, multimedia, lifestyle

elementy strony internetowej
Biznes

Elementy strony internetowej, które wpływają na komfort użytkowania

Ilość stron internetowych jest chyba nie do zliczenia. To bez wątpienia liczba skończona, jednak ile ona wynosi, nie wie nikt. Na niektórych stronach zwyczajnie chce się zostać dłużej, inne opuszcza się szybko, dokładnie tak, jakby wypadało się z prędkością światła przez drzwi z pomieszczenia, w którym czujemy się źle.

Elementy strony internetowej, które wpływają na komfort jej użytkowania


Skąd taka gwałtowna reakcja, jak opuszczanie strony internetowej czasami dosłownie po kilkunastu sekundach przebywania na niej? Związane jest to po prostu z tym, jak strona prezentuje się wizualnie, czy jest prosta i łatwa w obsłudze i nawigowaniu, czy wręcz odwrotnie. O doświadczeniach związanych z użytkowaniem stron internetowych mówi dziedzina, jaką jest ux, a zatem user experience. Osoby zajmujące się w user experience to specjaliści, które zwracają uwagę na to, jak są zaprojektowane strony internetowe, czy są przyjazne dla użytkownika, dzięki czemu zostanie on na nich na dłużej, a także wróci w przyszłości. Do takich niezbędnych elementów strony należy chociażby menu, w które możemy kliknąć po to, aby sprawdzić, co jest dostępne na stronie.

Dobrze zaprojektowana strona internetowa


Dobrze zaprojektowana strona internetowa to taka, która jest ładna i prosta w obsłudze. Wszystkie najważniejsze funkcjonalności są dostępne, dobrze widoczne, dlatego też poruszając się na stronie nie tracimy zbędnego czasu. Przecież dla współczesnych użytkowników to niezwykle istotne. Jeśli trafią na źle zaprojektowaną stronę, zwyczajnie ją opuszczają, a potrzebnych dla siebie informacji poszukają w innym miejscu. Stąd też dosyć istotnym elementem każdej strony jest wewnętrzna wyszukiwarka, pozwalające filtrować treści dostępne na stronie. Istotny jest sam układ strony i tego, jak jest ona zorganizowana. Zbyt duże obszary pełne tekstu, które nie są podzielone interesującymi zdjęciami, grafikami lub filmami, najczęściej są omijane szerokim łukiem. Dlaczego? Ponieważ przeciętny użytkownik internetu szybko filtruje informacje wizualne dostępne na stronie. Stąd też tak duże powodzenie ładnie zaprojektowanych stron, które są zwyczajnie miłe dla oka. W zalewie wielu różnych treści szukamy tego, co przyjemne i pozytywne w odbiorze. Warto pamiętać o tym na przykład na etapie planowania strony internetowej swojego sklepu, bloga czy strony firmowej. Teraz trzeba znacznie więcej zainwestować w dobrą stronę internetową, ponieważ konkurencja jest duża. Zmieniają się standardy i są zdecydowanie wyższe niż jeszcze kilka lat temu.