mp-foto.pl

fotografia, multimedia, lifestyle

Jaki modyfikator światła wybrać
Lifestyle

Jaki modyfikator światła wybrać?

Kolorystyka zdjęć, fotografik oraz obrobionych komputerowo grafik ma decydujące znaczenie w odbiorze danego ujęcia. Dlatego też warto zadbać o ukazanie krajobrazu lub postaci w jak odpowiednim świetle. W tym celu używa się modyfikatorów światła. Wtedy już na etapie powstawania zdjęcia na matrycy nabiera ono odpowiedniego charakteru.

Dlaczego użycie modyfikatorów światła jest tak ważne?

O tym, jak kluczowe znaczenie w fotografii ma światło, wie każdy doświadczony fotograf czy grafik komputerowy. Mimo posiadania nowoczesnej technologii oraz zaawansowanych programów graficznych, pewnych efektów nie uda się uzyskać poprzez edycję zdjęcia. Inny odbiór ujęcia uzyskamy przy świetle rozproszonym, padającym równomiernie na cały kadr, a inne przy skupionej wiązce. Modyfikator światła pozwala uzyskać optymalny efekt w prosty i szybki sposób.

Rodzaje modyfikatorów światła

Dobre oświetlenie studia fotograficznego to podstawa wykonywania dobrych ujęć. Jednak same lampy, nawet te najdroższe, nie pozwolą na wykonywanie zróżnicowanych i ciekawych fotografii. Do tego celu używany jest dodatkowy dyfuzor fotograficzny. Istnieje kilka modeli takiego urządzenia. Najczęściej spotykane z nich to:

  • Parasolki transparentne. Są to duże, przeźroczyste parasole, montowane bezpośrednio przed lampami fotograficznymi. Ich zadaniem jest rozproszenie światła oraz jego zmiękczenie. W ten sposób uzyskiwane ujęcia są spokojniejsze, bardziej żywe i równomiernie naświetlone.

  • Parasolki odbijające z kolei nie przepuszczają światła. Montuje się je również przed lampami, jednak te ostatnie są odwrócone tyłem do modela lub modelki. Na plan pada światło odbite od wewnętrznej strony parasolki, dzięki czemu jest ono bardziej skupione, a uzyskiwane cienie są ostrzejsze i mocniejsze.

  • Parasolki typu softbox to lekkie i poręczne rozwiązanie dla fotografów poruszających się w terenie, a lubiących ujęcia typowe dla softboxów.

  • Parasole sferyczne o dużej powierzchni pozwalają wykonywać nawet duże ujęcia przy pomocy zaledwie jednego źródła światła. Jednak jest to rozwiązanie duże i drogie, co jest pewną barierą dla nowych fotografów.

Który modyfikator światła jest najlepszy? To zależy głównie od efektu, jaki ma być uzyskany. Dlatego też profesjonalni artyści korzystają z kilku rozwiązań, modelując plastycznie obraz i nadając mu pożądane barwy.

Profesjonalne wyposażenie

Pewne efekty można uzyskać tylko przy pomocy odpowiednich dyfuzorów fotograficznych. Dlatego dobry fotograf musi posiadać kilka rozwiązań w swoim studiu. Jeśli chcesz rozwinąć swoje możliwości i wejść na wyższy poziom profesjonalizmu, odwiedź stronę https://foto-szop.pl/dyfuzory-c-3_515.html, gdzie znajdziesz nowoczesny, zaawansowany sprzęt w dobrych cenach. Warto się rozwijać, by osiągać coraz lepsze efekty w swoim fachu.

Materiał zewnętrzny